A szakértői csoport tevékenysége az Európai Bizottság azon törekvéséhez kapcsolódik, melynek célja, hogy az európai kulturális örökség és a tudományos ismeretek minél szélesebb köre váljon online hozzáférhetővé. Ennek keretében a szakértői csoport a kulturális tartalmak digitalizálásával, online hozzáférhetőségével és a digitális megőrzésével kapcsolatos ajánlásokat fogalmaz meg az Európai Bizottság számára.
“A tudásalapú gazdaságban a szellemi tulajdon védelme alapvető jelentőségű a kreativitás és az innováció ösztönzése érdekében. Az internettel kapcsolatos szerzői jogi kérdések megoldása tehát különösen fontos, ha meg akarjuk valósítani az európai digitális könyvtár vízióját.” – nyilatkozta Viviane Reding, az EU információs társadalom és médiaügyi biztosa, aki egy évvel ezelőtt létrehozta a digitális könyvtár szakértői csoportot. “Nagy érdeklődéssel várom tehát a szakértői csoport ajánlásait, hogy lássuk, hogyan valósíthatják meg azokat az Európai Bizottság, a tagállamok és az érintett szereplők.
Számomra az eddigiek alapján a könyvtárak és a jogtulajdonosok közötti széleskörű megállapodásokon alapuló megközelítés ígéretesnek tűnik, amennyiben sikerül a felhasználók érdekeit prioritásként érvényesíteni.”
A szakértői bizottság szerzői jogi jelentése a könyvtárak és a jogtulajdonosok közötti önkéntes megállapodásokat javasolja megoldásként, mely előmozdítaná az “árva” és az out of print művek digitális megőrzését. Például az “árva” művek esetében, ahol a jogtulajdonos ismeretlen, az ilyen megállapodások elősegítenék, hogy a könyvtárak, múzeumok és levéltárak az információs technológia lehetőségeit kiaknázva is elláthassák megőrzési és terjesztési közfeladataikat.
2006-ban, az Európai Bizottság által kezdeményezett, a digitális könyvtárakról folytatott on-line konzultáció során a British Library jelezte, hogy az engedélyek beszerzése rendkívül időigényes, sok esetben pedig nem is lehetséges, mivel a jogtulajdonos ismeretlen, vagy túl sok jogtulajdonossal kellene megállapodni.
A szakértői csoport arról is vitát nyitott, hogyan lehetne népszerűsíteni és kiaknázni a public-private együttműködést, illetve a magánszféra mecenatúráját az európai kulturális örökség digitalizálása érdekében.
Ami a tudományos ismeretek online hozzáférhetőségét illeti, az elmúlt hónapokban a szakértői csoport igyekezett közelíteni a tudományos kiadók és az open access mozgalmat támogató kutatók nézeteit. Az Európai Bizottság, mint az európai tudományos kutatások egyik fő finanszírozója, kezdeményezni fogja, hogy a közösségi forrásokból finanszírozott kutatások eredményei szabadon hozzáférhetővé váljanak egy bizonyos, később meghatározandó intervallumot követően.
Előzmények
Az Európai Digitális Könyvtár a Viviane Reding EU biztos által indított “i2010 – európai információs társadalom a növekedésért és a munkahelyekért” kezdeményezés egyik zászlóshajó projektje, melyet az Európai Bizottság 2005. június 1-én fogadott el. (ld. IP/05/643).
2006. augusztus 25-én a Bizottság elfogadta a Digitalizálásról és a digitális megőrzésről szóló ajánlást (ld. IP/06/1124 és MEMO/06/311, ld. továbbá korábbi hírünket), mely a digitalizálási kapacitás növelésére szólítja fel az EU tagállamait, valamint sürgeti az európai kulturális örökségnek az Európai Digitális Könyvtáron keresztül való hozzáférhetővé tételét.
2007. februárjában a Bizottság “Tudományos információ a digitális korban: hozzáférés, terjesztés, megőrzés” címmel közleményt adott ki, melyben a tudományos ismeretekhez való online hozzáférés fontosságát hangsúlyozza. (ld. IP/07/190 és MEMO/07/57).
További információ:
A digitális könyvtár szakértői csoport ajánlását (Report on Digital Preservation, Orphan Works and Out-of-Print Works, Selected Implementation Issues) ld.: http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/document.cfm?action=display&doc_id=295 (pdf dokumentum, 67 Kb)
Annex: Model agreement for a licence on digitisation of out of print works (90 Kb): http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/document.cfm?action=display&doc_id=296 (pdf dokumentum, 90 Kb)
Forrás: http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/07/508&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en (IP/07/508)